EKSEN KİMYA
Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Alkali Yağ Alma
Asidik Yağ Alma
Nötral Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat
Mangan Fosfat
Demir Fosfat
KROMATLAR
Sarı Kromat
Yeşil Kromat
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Sıvıları
Elektrokimyasal Parlatma
Su Kimyasalları
ÜRÜNLERİMİZ

Ürünlerimiz başta otomotiv, beyaz eşya, alüminyum sektörleri olmak üzere her türlü metal işlem sanayinde kullanılmaktadır. Elektrostatik toz boya ve yaş boya kullanılan her alanda, boyanın yapışması ve korozyona dayanıklı hale gelmesi için yüzey işlem kimyasalları uygulanmalıdır.

Otomotiv sektöründe kullanılan parçalar dış ortamdan (hava, tuz, darbe) daha fazla etkilendikleri için korozyona karşı daha dirençli olan çinko fosfat prosesi tercih edilir.

Tri katyon çinko fosfat kullanımı kaliteyi daha da arttıracaktır. Bu tip proses hattında parçalar, fosfat banyolarına girmeden önce yağ alma, pas-tufal alma ve aktivasyon banyolarında işlem görmesi gerekir. Fosfatlama işleminden sonra da pasivasyon ve kurutma yapılarak sonlandırılır.Bu prosesin tamamı sprey veya daldırma banyolarında yapılabilir. Uzun süre yağ tutma özelliğinden dolayı da mangan fosfat dişli parçalarda kullanılabilir.

Beyaz eşya sanayinde ise durum daha farklıdır. İç ortamda kullanılan malzemeler korozyondan daha az etkilenir. Aydınlatma armatürleri, masa, sandalye, radyatör vs. gibi ürünlerde bu guruba dahildir. Çinko fosfat uygulanırsa kalite üst seviyeye çıkacaktır ama maliyet ve kullanım kolaylığı açısından daha uygun olan demir fosfat tercih edilebilir. Demir fosfat daldırma olarak uygulandığı gibi sprey olarak uygulandığında yağ alma efektleri ile birlikte kullanılabilir. Yani aynı banyo ile hem yağ alma hem de demir fosfat yapılmış olur. Demir fosfat ve çinko fosfat kaplama kalınlıkları arasındaki (en az 8-10 kat / m²) farkta çinko fosfatın ne kadar kaliteli bir kaplama olduğunu gösterir.

Alüminyum ve alüminyum alaşımları başta inşaat ve mobilya sektörü olmak üzere pek çok alanda kullanılır. Üzerine eloksal veya toz boya uygulanabilir. Her iki proseste de yağ alma işlemi yapılmalıdır. Alkali yağ alma veya asidik yağ alma ile yağdan arındırılan alüminyum, aşındırma işleminden sonra eğer boya yapılacaksa mutlaka kromatlama işlemi yapılmalıdır.

Alüminyum kromat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar, kırılganlığını azaltır, esneme kabiliyetini yükseltir. Boya dışardan darbe aldığında kolayca yüzeyden ayrılmaz.

Sarı kromat ve yeşil kromat olarak iki farklı şekilde kullanılır. Yeşil kromat çevreye daha uyumlu olduğu için tercih edilebilir. Sarı kromat alüminyum üzerinde açık sarıdan altın sarısına kadar ulaşan homojen bir renk oluşturarak kaplama yapar. Özellikle alüminyum jant sanayinde şeffaf kromat kullanılması şarttır.

Boya sökücü, pas sökücü, korozyon önleyici, aktivasyon, inhibitör ve yağ alma katkısı gibi ürünlerde metal ve boya ilişkisinde kullanılacak farklı malzemelerdir. Boya sökücü alüminyum bileşenleri veya saç parçalar için farklı şekillerde uygulanabilir. Pas sökücü veya tufal sökücü de her malzeme için farklı ürün kullanımına neden olabilir. Bu sebeple yüzey işlem kimyasalları her metal parçanın kendine has durumları göz önünde tutularak kullanılmalı ve bir sonraki işleme hazır hale getirilmelidir. Özel bir ürün olan aktivasyon çinko fosfat öncesi fosfat kristallerini ufaltarak kaplamanın daha homojen olmasını sağlar. Asit banyolarında ise inhibitör ve gaz kesici kullanılması gerekir. İnhibitör metal parçanın pastan temizlendikten sonra aşınmasını engeller. Bu aynı zaman da asidin ömrünü de uzatacaktır. Asit banyolarından çıkan buhar ve kötü kokuyu da gaz kesici engelleyecektir.

Ayrıca rotofinish makineleri için yağ alma, çapak alma ve parlatma işlemleri yapılır. Bu tip makinelerde kullanılan vibrasyon kimyasalları ve taşlama makinelerinde kullanılan taşlama kimyasalları kaliteyi arttıracaktır.

 2002 © EKSEN Kimya