Faaliyet AlanlarımızÜrünlerimizSorularınızİletişim
     
 

  Pas Sökücü, asidik ortamlarda metali pastan temizlemek için kullanılan malzemelerdir. Yüzey işlem sektöründe pas en son istenen durumdur. Metal, işlem görmeden paslı olabildiği gibi işlem gördükten sonrada paslanabilir. Bu nedenle paslı parça işlem görmeden evvel pastan tamamen arındırılmalıdır. Paslı malzemeye uygulanacak yüzey işlem kesinlikle problemli olacaktır. Fosfatlama yapılacak parçalarda  kesinlikle  pas olmamalıdır.

  Metal üzerindeki pas ince veya derin olmasına göre faklı yöntemlerle temizlenebilir. Elle silinebilir veya daldırma banyolarda temizlenebilir. Daldırma olarak uygulanırsa genelde yağ alma banyolarından sonra pasın derinliğine göre %10 – 40 arasında değişen konsantrasyonlarda kullanılır. Sıcaklık reaksiyon hızını arttıracağından kesinlikle pozitif etkisi olacaktır. 40-50ºC lik sıcaklık işlem süresini kısaltır. Bazı pas sökücüler aynı zamanda tufal da söktüğü için tercih edilir. Çok fazla olmasa da tufal boya öncesi kaliteyi etkileyecektir.

  Fosfatlama prosesinde dikkat edilecek nokta pas sökme işleminden sonraki durulamadır. Eğer bu durulama sık sık tazelenmezse asit karaktere bürünecek ve sonrasındaki fosfat banyosunun tüm değerlerini değiştirecektir. Bir diğer dikkat gerektiren konuda pas sökme işleminden sonraki durumdur. Pası sökülen parçaya kaplama veya koruyucu bir kimyasal uygulanmazsa tekrardan paslanacaktır. Hatta eski pastan daha etkili bir pas bile meydana gelebilir. Bu nedenle en kısa sürede fosfat kaplanmalı yada koruyucu malzemeler kullanılarak yüzeyin hava ile reaksiyonu kesilmelidir.

  İnhibitör kullanılarak pas sökücünün ömrü uzatılabilir. Aynı zamanda metal de fazla aşınmamış olur. Malzemenin cinsine göre farklı pas sökücüler kullanılmalıdır. Pas sökücü asidik karakterli bir ürün olduğu için pas sökme banyosundan çıkan gazı, gaz kesiciler yardımıyla yok etmekte yararlı olacaktır.